Polsko - Mazurská jezera

červenec 03, 2019

Mazurská jezerní plošina (polsky Pojezierze Mazurskie) je oblast na severovýchodě Polska o rozloze přibližně 52 000 km², z čehož 7 % připadá na vodní plochy. Není proto divu, že je oblast vyhledávaným turistickým cílem milovnníků přírody a také vodních aktivit všeho druhu.
Mazurská jezera jsou tedy oblíbenou rekreační oblastí, provozuje se jachting, plavání, rybolov, cyklistika i pěší turistika. Hlavním letoviskem je město Giżycko.

Nedaleko Kętrzyna se nachází Hitlerův bunkr Vlčí doupě. Celá oblast kolem Mazurských jezer je hustě zalesněna, žije zde mnoho živočišných druhů. Za zmínku stojí zubr evropský, los evropský, rys ostrovid, bobr evropský nebo prase divoké. Pro milovníky birdwatchinku je kraj vysloveným rájem. Na plošině hnízdí okolo 350 druhů ptáků (orel skalní, káně lesní, jeřáb popelavý, tetřev hlušec, kormorán velký a další).
achází se zde více než 2700 jezer. Největší jezera jsou: Śniardwy (114 km²), Mamry (104 km²), Niegocin (26 km²), Roś (19 km²) a Nidzské jezero (18 km²). Významnými řekami jsou Omulew, Rozoga a Węgorapa. Mazurský kanál měl propojit jezero Mamry s řekou Lava, která se vlévá do Baltského moře, zůstal však nedokončený. Mazurská jezerní plošina byla mezi 28 světovými lokalitami navrženými na seznam Nových sedm divů přírody.

Více z této kategorie: « Holandsko - sever Holandska